Лілова манія

Революція лілового у моді та науці

Ліловий відтінок оточує захоплююча історія:

18-річний британець Вільям Перкін, тодішній студент, досліджував у 1856 році ліки проти малярії. Випадково він відкрив перший штучний аніліновий барвник, який назвав mauveine. На його подив, барвник давав яскравий фіолетовий колір на шовку. Варто зазначити, що в той час для фарбування предметів, будівель та одягу використовувалися фарби, виготовлені з природних речовин, таких як мінерали або екстракти рослин чи тварин. Іноді цей процес був досить дорогим. Відкриття виробництва синтетичних барвників Перкіним було проривним не лише для фарбувальної промисловості, але й для медичної, парфумерної, харчової та фотографічної галузей. Його ліловий барвник мав такий великий успіх, що він кинув навчання з хімії та почав власний бізнес з виробництва барвників.

Колір mauve - французька назва кольору дикої мальви - взяв модні салони Лондона та Парижа штурмом. Перкін і його ліловий колір залишили свій слід. 1906 року сер Вільям Перкін у віці 66 років вирушив до Нью-Йорка на святковий бенкет, влаштований відомими вченими. На честь людини, яка винайшла ліловий барвник і тим сколихнула світ моди, всі гості-чоловіки з’явилися в чорних напівжакетах та лілових краватках-метеликах. 

Фарбований шовковий носовичок став початком тріумфу лілового кольору. Перкін хотів насолоджуватися створеним відтінком, але помітив, що колір тканини залишався дивовижно світлостійким. У нього виникла ідея масового виробництва барвників. 1857 року в ліловий було пофарбовано перші шовкові тканини. Mauveine продавався під назвами Aniline Purple та Tyrian Purple.

Прорив відбувся у 1858 році: королева Вікторія одягнулася на весіллі своєї дочки в ліловий оксамит, а французька імператриця Євгенія - дружина Наполеона III і найвпливовіша жінка у світі моди того часу помітила, що ліловий пасує до кольору її очей. Одержимість ліловим тривала до 1861 року.

Після його успіху, процес виробництва лілового барвника Перкіна скопіювали по всій Європі та використовували для виробництва інших відтінків, що відповідали останнім тенденціям моди.

У золотих двадцятих колір знову увійшов в моду. Сукні-сорочки на бретелях в стилі Кікі де Монпарнас або Жозефіни Бейкер. Ікона моди Коко Шанель стала піонером революційної жіночої моди.

Ліловий завжди асоціюватиметься з 1970-ми. Фіолетові комбінезони втілювали політичне послання - колір жіночого руху в чоловічому одязі.

У 1999 - 2000 роках ліловий повернувся до світу моди. Маркетингові групи міжнародних дизайнерів-колористів, спеціалістів з реклами та маркетингу працювали разом. Проводячи опитування, попередні дослідження та розмови з експертами, вони визначали моду та трендові кольори. А ще є люди - ікони та впливові особи епохи - які завжди обирали модні кольори і надалі це робитимуть. Часом, досить неочікувано.

«Звичайні жінки завжди себе втішають. Деякі з них роблять це, захоплюючись сентиментальними кольорами. Ніколи не довіряйте жінці, яка носить ліловий, незалежно від її віку, або жінці за тридцять п’ять, яка любить рожеві стрічки. Це завжди означає, що вони мають історію».

Оскар Уайльд з «Портрет Доріана Грея», 1891


 Дизайнерка Сабіна Хоффнер та архітекторка Кармен Рубіначчі

…що обидві вдало пережили фазу пофарбованих фіолетових комбінезонів