Що таке ЛОС?
Що таке ЛОС?

Що таке ЛОС?

Як відомо, більшість фарб містять велику кількість шкідливих речовин та летких органічних сполук (ЛОС), які чинять негативний вплив не лише на навколишнє середовище, але і на здоров’я людини. Перш ніж обрати фарбу, необхідно уважно вивчити упаковку та запам’ятати головний критерій визначення безпечності фарб — норму вмісту в ній ЛОС. Вона не має перевищувати 0,7 г на кг продукту. Головне правило: чим менше цей показник, тим краще.

(ЛОС) – це велика група хімічних сполук, основним компонентом  яких є карбон. Сполуки можуть легко випаровуватися за кімнатної температури, навіть через довгий час після висихання фарби, стаючи причиною серйозних проблем зі здоров’ям.

Фармальдегід, метанол, фенол, толуол, уайт-спіріт, ацетон, бензол — ось короткий список найпоширеніших ЛОС.

Як ЛОС впливають на здоров’я?

Найбільш вразливими до загроз, які можуть спричинити ЛОС, є люди, що мають захворювання органів дихання, а також діти та люди похилого віку. Однак, ЛОС небезпечні і для тих, хто не має підвищеної чутливості до хімікатів. 

1. Головні причини інтоксикації лакофарбовими матеріалами та причини отруєнь

Небезпечні речовини потрапляють як через випаровування у повітрі, так і через шлунково-кишковий тракт, що є особливо небезпечним для здоров’я дітей. Рівень ризику залежить насамперед від концентрації летких речовин у повітрі та від тривалості дихання ними. Вплив ЛОС може бути як короткочасним, так і довготривалим ( в основному, у малярів). Інтоксикація може набувати гострої форми. 

2. Симптоматика отруєння лакофарбовими матеріалами

Симптоми залежать від рівня інтоксикації леткими речовинами. При короткочасному впливі на організм виникає відчуття слабкості, подразнення та почервоніння слизових оболонок, запаморочення а також  токсичні реакції: нудота, діарея,  можлива втрата свідомості. При отруєнні через шлунково-кишковий тракт: гострий біль в області живота, ацетоновий запах з рота, діарея, нудота, почастішання серцебиття. 

3. Наслідки довготривалого впливу ЛОС на організм

При тривалому впливі на організм (від декількох місяців до декількох років) наслідки можуть бути набагато страшнішими. Уражається практично весь організм, призводячи до розвитку ракових пухлин, уражень печінки, нирок, центральної нервової та репродуктивної системи. У майбутньому може призвести до генетичних відхилень та інших негараздів.

4. Перша допомога при отруєнні лакофарбовими матеріалами

Насамперед необхідно вивести потерпілого на свіже, незабрудненого токсичними парами, повітря. Також необхідно забезпечити лужне пиття (молоко з содою або вода з цукром і содою) у великій кількості, або випити сорбент. Якщо потерпілий втратив свідомість, необхідно покласти його набік та піднести до носових отворів нашатир. Незалежно від стану, звернення за медичною допомогою є обов’язковим!

Загальна профілактика при отруєнні лакофарбовими матеріалами

Перш за все необхідно використовувати індивідуальні засоби захисту: захисний одяг, респіратор з фільтрами та спеціальні окуляри, які щільно прилягають до очей. Щоб уникнути посилення хронічних хвороб, варто використовувати респіратори навіть при роботі з екологічно чистими фарбами. При будь якому фарбуванні слід провітрювати приміщення, виходити на свіже повітря під час перерв та пити багато негазованої води.

Норми вмісту ЛОС у фарбах

За рекомендацією Ради Європи та згідно з директивою ЛОС Європарламенту «Про обмеження виділення летких органічних розчинників в деяких лаках і фарбах»  вміст ЛОС обмежено до 30 г на 1 літр для дисперсійних фарб та ґрунтівок (або менше 20 г на 1 кг). В той же час екологічний стандарт E.L.F. від Caparol вже сьогодні встановлює вміст ЛОС в межах до 1 г/л (0,7 г/кг). Таким чином,  вміст ЛОС в інтер'єрних фарбах Caparol у 30 разів нижчий за Європейські норми, що робить їх безпечними для здоров'я і дає можливість Дихати На Повну!

Завжди піклуйтесь про власне здоров‘я і тоді будь-який ремонт буде легким та безпечним!